Opakowania kartonowe na pierwszy rzut oka wydają się produktem dość prostym. Jednak nic bardziej mylnego! Nowoczesne propozycje tworzone na bazie wysokiej jakości tektury wymagają profesjonalnego zaplanowania i niezwykłej dbałości o szczegóły. Proces ich tworzenia nie jest łatwy, ponieważ łączy w sobie potrzebę zaplanowania stabilności, funkcjonalności i dobrego designu. Istnieje jednak pewne ułatwienie, które usprawnia proces projektowania i pomaga zadbać o zrozumienie na linii klient – firma. Mowa o katalogu FEFCO. Czym on jest? Co zawiera? I czy słusznie nazywany jest encyklopedią opakowań kartonowych?  

Katalog FEFCO – czym jest?

FEFCO to skrót od Fédération Européenne des Fabricants de Carton Ondule, czyli Europejskiej Federacji Producentów Tektury Falistej. Tworzony przez jej członków katalog stanowi zbiór podstawowych wzorów opakowań kartonowych. Dzięki temu specjalnemu opracowaniu możemy w jednym miejscu odnaleźć wszystkie potrzebne nam informacje, podane do tego w sposób jasny i zrozumiały. Nie ma tu miejsca na skomplikowane i obco brzmiące opisy konstrukcyjne. Wszystko wyjaśnione jest za pomocą prostych symboli, które są rozpoznawalne w jednakowym stopniu na całym świecie. 

Katalog FEFCO ma wiele zalet. Warto wspomnieć przede wszystkim o tym, że może być on użytkowany przez klientów niezależnie od ich lokalizacji i języka, jakim się posługują. Dzięki jego wykorzystaniu możliwe jest także ujednolicenie obowiązującej nomenklatury związanej z opakowaniami kartonowymi oraz surowcem stosowanym do ich wytwarzania. Podane w katalogu wartości pozwalają jednocześnie na zminimalizowanie ryzyka błędu i gwarantują uzyskanie odpowiedniego efektu końcowego.  

Klasyfikacja opakowań

Aby katalog był przejrzysty i by możliwa była szybka ocena sytuacji, opakowania zostały odpowiednią poklasyfikowane. Oto pełna lista poszczególnych grup:  

  • rolki i arkusze stosowane w handlu,
  • pudła klapowe, czyli produkty złożone z jednej części, których brzeg jest klejony, szyty, albo produkty, które mają połączenie wykonany przy pomocy taśmy klejącej oraz posiadają górne i dolne klapy,
  • pudła teleskopowe, które składają się z więcej niż jednej części i posiadają wieko lub spód, który zachodzi teleskopowo na siebie, 
  • pudła składane i tace, które w większości przypadków składają się tylko z jednego formatu; w niektórych wzorach mogą się pojawiać zamknięcia, uchwyty, okienka, 
  • pudła wsuwane, złożone z większej ilości z części, które można wsuwać jedno w drugie (w różnych kierunkach),
  • pudełka trwale łączone, które składają się z dwóch oddzielnych części końcowych oraz korpusu i wymagają zszycia albo innego złączenia,
  • pudełka klejone jednoczęściowe, czyli produkty złożone z jednej części, dostarczane w stanie złożonym i gotowe do użycia po ich prostym rozłożeniu,
  • wyposażenie wewnętrzne, czyli propozycje takie jak wkładki, przekładki, kratownice, wkładki wypełniające itd. 

Co warto wiedzieć?

Katalog FEFCO stworzony jest według kilku ważnych i uniwersalnych zasad. Przede wszystkim warto pamiętać, że prezentowane wykroje opakowań przedstawione są od strony wewnętrznej, a podane wartości wyrażone są w milimetrach. Wymiar opakowania podawany jest w następującej kolejności: długość (oznaczona jako L) na szerokość (oznaczona, jako B) na wysokość (oznaczona, jako H). Długość oznacza dłuższy z wymiarów w ustawieniu do otwarcia opakowania, szerokość oznacza krótszy z wymiarów w ustawieniu do otwarcia opakowania, a wysokość oznacza wymiar pomiędzy podstawą a górą opakowania. Jeśli chodzi o pudła teleskopowe, to w ich opisie pojawia się czwarty wymiar (podawany po ukośniku), czyli wysokość oznaczana, jako h. Z kolei w przypadku pudeł z nachodzącymi na siebie klapami zewnętrznymi w opisie pojawia się tzw. długość nachodzenia (oznaczana, jako o), którą również należy podawać jako czwarty wymiar, po ukośniku. 

Warto także pamiętać, że dla kilku typów pudeł istnieją wersje pochodne, dla których nie zachodzi potrzeba tworzenia nowego standardu. W takich przypadkach do podstawowego numeru standardu dodawane jest odpowiednie rozszerzenie, oddzielona za pomocą myślnika. 

Każde opakowanie posiada także jedną z następujących cech: M, czyli zwykłe składanie ręczne; A, czyli zwykłe składanie automatyczne, M/A, czyli składanie ręczne lub automatyczne; a także M+A, czyli rozwiązanie łączące oba te rodzaje.  

Nasza oferta

Opakowania tekturowe są obecnie wykorzystywane w każdej dziedzinie i branży. Jeśli i Ty chcesz wykorzystać ich potencjał w swojej firmie, zgłoś się do nas! Już od wielu lat samodzielnie projektujemy nasze artykuły, a cały proces przebiega z najwyższą starannością. Nasza firma specjalizuje się w tworzeniu opakowań z tektur trzywarstwowych lub pięciowarstwowych o różnej gramaturze i wytrzymałości. Dzięki nowoczesnej technice pracy i innowacyjnym maszynom możliwe jest tworzenie rozwiązań najwyższej jakości. Jednocześnie od początku naszej działalności doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest produkcja z materiałów pochodzących ze źródeł odnawialnych i jak istotna jest możliwość recyclingu. Dlatego stawiamy na tworzywa biodegradowalne i technologie, które w niewielkim stopniu oddziałują na otaczające nas środowisko naturalne. Jeśli więc potrzebujesz opakowań kartonowych dopasowanych do Twoich wyrobów, zapraszamy do kontaktu.