Opakowania z tektury falistej dostępne są w wielu rozmiarach oraz typach. To właśnie dzięki tej różnorodności, możliwe jest ich wszechstronne wykorzystanie oraz dostosowanie do konkretnych potrzeb i specyfiki transportowanych lub przechowywanych towarów. Podział opakowań z tektury falistej można przeprowadzić, posiłkując się trzema kryteriami: zastosowanie, konstrukcja i specyfika procesu produkcyjnego.

 

Pudła klapowe oraz fasonowe

Najpopularniejsza klasyfikacja w oparciu o kryterium konstrukcyjne pozwala na podział opakowań z tektury falistej na pudła klapowe oraz pudła fasonowe (wykrojnikowe). Pudła klapowe wytwarzane są ze wszystkich typów tektury falistej. Są jednoczęściowe oraz łączone. Zazwyczaj produkowane są na maszynach, na których wszystkie operacje procesu produkcyjnego wykonywane są w ramach jednego przejścia. Łączenia pudeł klapowych mogą być wzmacniane za pomocą taśmowania lub zszywania. Pudła fasonowe mogą być klejone, ale występują również w wersji nieklejonej. Dzielą się na otwarte, jak tacki oraz zamknięte, czyli standardowe pudła. Do ich produkcji używa się wykrojnika, a więc narzędzia, które umożliwia wycinanie określonego kształtu. Wykrojniki przygotowywane są pod konkretne zamówienie i pozwalają na kompletną obróbkę arkusza. Opakowania z tektury falistej klasyfikowane są według różnych standardów, a najbardziej ujednoliconym jest europejski katalog FEFCO. Każdy rodzaj opakowania ma w nim przyporządkowany, czterocyfrowy kod. W jego ramach wyróżniamy pudła: klapowe, teleskopowe, składane, wsuwane, trwale łączone oraz klejone jednoczęściowe.

 

SRP, Bag-in-Box, POS

Ze względu na zastosowanie i pełnioną funkcję, opakowania z tektury falistej możemy również podzielić na Self Ready Packaging (SRP), Bag-in-Box oraz Point of Sales (POS). SRP to opakowania specjalne, wykorzystywane w przestrzeni sklepowej. Ich zadaniem jest utrwalenie wizerunku marki w świadomości konsumentów. Umożliwiają łatwe układanie na półce, ich otwarcie nie wymaga użycia dodatkowych narzędzi, są łatwo rozpoznawalne, a także estetyczne, wygodne i przeznaczone do szybkiej utylizacji. Opakowania Bag-in-Box służą do pakowania towarów płynnych i półpłynnych. Wykorzystywane są głównie w branży spożywczej. Składają się z części wewnętrznej oraz zewnętrznej, którą stanowi właściwe pudło z tektury. Opakowania POS również wykorzystywane są przestrzeni sklepowej, ale w porównaniu z SRP pełnią głównie funkcję marketingową. Służą do promocji określonych towarów i ich głównym celem jest zwrócenie uwagi konsumenta na dany produkt. Muszą być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie.