Opakowania tekturowe, popularnie zwane kartonami, powstają z tektury litej oraz – znacznie częściej – z tektury falistej. Tektura jest szeroko wykorzystywana w branży opakowaniowej i jest drugim pod względem popularności sektorem, zaraz po tworzywach sztucznych. Niemal 40% producentów opakowań, wykorzystuje do ich produkcji papier lub tekturę. Co wpływa tak dużą popularność opakowań tekturowych? Poznajmy ich zalety.

 

Tanie i ekologiczne

Opakowania tekturowe są względnie tanie, ze względu na stosunkowo niskie koszty produkcji. W porównaniu do innych rodzajów materiału, opakowania z tektury to alternatywa ekonomiczna. To również wybór ekologiczny i podyktowany troską o naturę. Opakowania tekturowe są w 100% biodegradowalne i w pełni poddają się procesowi recyklingu. Do ich produkcji nie stosuje się toksycznych substancji, a same opakowania są neutralne dla środowiska – można je wykorzystywać nawet w kontakcie z produktami spożywczymi. Izolują produkty od działania czynników zewnętrznych (między innymi światła UV), pozwalają zatem zachować walory smakowe i zapachowe. Większość rodzajów opakowań tekturowych nadaje się poza tym do powtórnego wykorzystania. W sytuacji, jeśli nie są nam potrzebne – można je złożyć, co pozwala zaoszczędzić wiele miejsca.

 

Uniwersalne i trwałe

Wbrew pozorom, opakowania z tektury charakteryzują się dużą trwałością i wytrzymałością. Skutecznie zabezpieczają transportowane w nich przedmioty, amortyzując uderzenia, chroniąc przez zbiciem czy zarysowaniem oraz niwelując negatywne skutki uszkodzeń mechanicznych. Zabezpieczają również przed wstrząsami i nie przewodzą ciepła. Zastosowanie przekładek, kratownic i wypełniaczy to doskonała metoda, aby zwiększyć odporność tekturowych opakowań. Ich zaletą jest również uniwersalność zastosowań – można w nich przechowywać i transportować zarówno meble, jak i sprzęt elektroniczny, przedmioty AGD i RTV, żywność, leki, ubrania, obrazy, artykuły delikatne, jak szklane butelki, itp. Istnieje wiele rodzajów kartonów, produkowane są również w dowolnych wymiarach, dzięki czemu można je dostosować do indywidualnych potrzeb. Można na nich umieścić dowolny nadruk, a dzięki specjalne zaprojektowanym egzemplarzom nadają się do przechowywania i eksponowania ekskluzywnych produktów. Są lekkie, a specjalne wypełniacze, dodane w procesie produkcji, mogą nadać im właściwości wilgocioodporne.